© Tina Herbots

Mount Average

PRODUKCIJA: „CAMPO Gent“ (BE) kartu su „Ism & Heit“ (Utrechtas, NL)
REŽISIERIUS: Julian Hetzel (Vokietija-Belgija)
BENDRAAUTORIAI IR ATLIKĖJAI: Kristien De Proost/Lisi Estaras, Pitcho Womba Konga ir Jana De Kockere/Simon Baetens
DRAMATURGAS: Miguel Angel Melgares
KŪRYBINĖ KONSULTANTĖ: Sodja Lotker
PRODUKCIJOS VADYBININKAS IR SCENOGRAFAS: Wim Clapdorp
PRODUKCIJOS ASISTENTĖ: Valentine Galeyn
SCENOGRAFO ASISTENTAS: Pleun Verhees
KOSTIUMŲ DAILININKĖ: Andrea Kränzlin
TECHNIKOS VADOVAI: Piet Depoortere ir Jonas Lambrigts (Anne Meeussen/Jannes Dierynck)

 

PREMJERA: 2020

TRUKMĖ: 1 val. 10 min.

AMŽIAUS CENZAS: N-16

 

 

LAIKAS: rugsėjo 29, 30 d. | nuo 19:00 
VIETA: Menų spaustuvė, Juodoji salė

KALBA: anglų k.

 

Spektaklio rodymo Lietuvoje partneriai:

 

 

Vienas žodis, kurį išsinešiau pažiūrėjusi šį spektaklį, – „Viltis“. Atrodytų, pats kūrinys – tikrai ne apie viltį, o apie beviltiškumą, kuris įrašytas į mūsų istoriją ir dabartį, apie tai, kaip pasaulis šiandien vis dar juda pirmyn iš inercijos, nors visiems aišku, jog dabartinė trajektorija veda pražūtin. Tačiau kažkokiu būdu Hetzelis užkabina gyvą vilties nervą ir traukia jį į paviršių, kad kiekvienas mūsų rastume viduje jėgos perkonstruoti savo pasaulio viziją iš naujo ir minėtąją inerciją nutraukti.

 

Festivalio meno vadovė
Kristina Savickienė

 

Visais laikais menas naudotas tautos, lyderio ar politinės ideologijos stiprinimui bei statuso įtvirtinimui. Štai, Lenino, Hitlerio, Mao, Stalino ar Leopoldo II atvaizdai jau yra kolektyvinės atminties dalis. Šių diktatorių monumentai – fiziniai konkretaus režimo, epochos, ideologijos atspindžiai. Amžini ir nekintantys, pagaminti iš tautas pragyvenančių medžiagų. O tos medžiagos gali būti ne tik patvarios, bet ir liudyti tragišką praeitį, kaip, pavyzdžiui, Leopoldo II biustui panaudotas Kongo kasyklų varis.

Julianas Hetzelis kūriniu „Mount Average“ žiūrovus kviečia pasivaikščioti žmonijos sukurtų ideologijų fabrike. Šiame spektaklyje-instaliacijoje istorinių asmenų bei diktatorių biustai pasitelkiami kaip įrankis dekonstruoti praeičiai: bendromis atlikėjų ir auditorijos pastangomis jie sunaikinami ir transformuojami. Taip renkamasi praeitį ne ištrinti, o keisti, perdėlioti, suteikti jai lankstumo.

Bendradarbiaudamas su teatro režisiere Kristien De Proost, Konge gimusiu belgų teatro kūrėju, reperiu Pitcho Womba Konga bei kitais menininkais, Julianas Hetzelis „Mount Average“ išsako kritiką Belgijos kolonijinei praeičiai ir kartu apmąsto kiekvienai (postkolonijinei) visuomenei aktualius tradicijų, privilegijų, turto įgijimo, ideologijų, totalitarinių idėjų klausimus. Kaip teigia spektaklio kūrėjai – praeities traumos buvo ilgai nutylimos, tačiau mūsų visuomenė nebegali jų vengti, privalo su jomis susidurti.

 

Apie kūrėją

Julianas Hetzelis – garsus vokiečių menininkas. Jis baigė „DasArts“ mokyklą Amsterdame, kuri yra laikoma viena svarbiausių Europos meninių tyrimų laboratorijų naujų teatro formų paieškoms. Tokia ir šio režisieriaus kūryba – darbai, netelpantys į apibrėžimus, jungiantys skirtingas meno formas, ieškantys artimo, tiesioginio, betarpiško kontakto su žiūrovu. Hetzelis mėgsta žaisti tradicijomis, popkultūros bei politikos parafrazėmis, jam svarbu apmąstyti kolektyvines traumas ir atmintį. Autoriui nesvetima ironiška laikysena.

Julianas Hetzelis taip pat baigė vizualinės komunikacijos ir menų studijas Bauhauzo universitete Veimare bei daugiau nei dešimt metų grojo elektroninės muzikos grupėje „Pentatones“. Kurti teatrą jis pradėjo kiek vėliau, ieškodamas meninės saviraiškos galimybių, padėsiančių derinti skirtingus interesus ir išraiškos būdus.

 

*** 

„Žaisminga konstrukcijos ir dekonstrukcijos koncepcija Hetzelis sutrikdo stebėtojus. Kaip ir ankstesniuose savo spektakliuose, jis subtiliai išsako nuomonę apie vartotojišką visuomenę.“

Moos van den Broek, Theaterkrant

*** 

 

KOOPRODUKCIJA: „Frascati Producties Amsterdam“ (NL), „Standplaats Utrecht“ (NL), „SPRING Festival Utrecht“ (NL) ir „Schauspiel Leipzig“ (DE)
PARTNERIAI: „Performing Arts Fund NL“, „Fonds 21“, „Prins Bernhard Cultuurfonds“, „We Are Public“, „Kickstart Cultuurfonds“, Flamandų bendruomenė ir Gento miestas

Bilietai