Lietuvos teatro vitrinos konkursas
Teatro vitrinos – tai paplitęs renginys tarptautinėje teatro festivalių rinkoje, į jas atvyksta tarptautines teatrų programas festivaliams ir scenoms sudarantys prodiuseriai, kurių tikslas – per trumpą laiką pamatyti kuo daugiau konkrečios šalies spektaklių ir pastebėti kylančius talentus arba kviestis naujus žinomų kūrėjų darbus. Tad vitriną sudarantys kuratoriai prioritetą skiria tam, kas novatoriška, aktualu, o tuo pačiu – spektakliams, kurie turi potencialo keliauti į kitas šalis ir kurių temų laukas nėra lokalus.
Nuo 2022 metų kuratorių atrinkti ir vitrinoje pristatomi spektakliai dalyvauja konkurse, o tarptautinė žiuri skiria tris apdovanojimus – jai pačiai paliekama teisė pasirinkti, už kokius nuopelnus.
„Ši idėja kilo ne dėl to, kad jaustume konkursų stoką teatre. Tai daugiau lėmė noras sužinoti, ką apie mūsų teatrą galvoja ir kaip jį vertina didžiulę patirtį ir akiratį turintys teatro ekspertai – prodiuseriai, teatrologai, festivalių ir teatrų vadovai. Neretai girdime, kad Lietuvos teatras neva jau atgyveno savo „aukso amžių“, bet sužinokime, kaip jį mato užsienio profesionalai,“ – sako festivalio meno vadovė Kristina Savickienė.
Trys žiuri apdovanojimai, skiriami spektakliui, asmeniui ar kūrybinei komandai (kaip pasirenka komisija), o pats prizas – tai muzikinis instrumentas tereminas, kuris savo skleidžiamais garsais puikiai dera su „sireniška“ dvasia. Žiuri suformuluoja ir paskelbia už ką skiriami apdovanojimai, taip pat pasidalina tekstu apie savo įspūdžius stebint Lietuvos teatro programą. Žiuri verdiktas yra labai svarbi vitrinos dalis, nes ji atskleidžia, kaip mūsų teatro darbai atrodo tarptautiniame kontekste, kokie kūrėjai, meniniai ieškojimai yra labiau vertinami užsienio profesionalų nei Lietuvos publikos ar kritikų.
Archyvas:
Lietuvos teatro vitrinos’22 konkursas
Lietuvos teatro vitrina’23
Jubiliejinės LT vitrinos programos kuratorė Ana Ablamonova teigia: Vilniaus tarptautinio teatro festivalio „Sirenos“ Lietuvos teatro vitrina visuomet veikia kaip platūs arba bent jau atsarginiai vartai į tarptautinę rinką daugeliui Lietuvos scenos meno kūrėjų. Atsižvelgiant į šią esminę vitrinos funkciją, suformuotą ilgametės festivalio patirties, ir buvo sudaryta 2022–2023 m. sezoną reprezentuojanti Lietuvos teatro vitrinos programa. Tikslinis šios programos žiūrovas – tai įsivaizduojamas užsienio kuratorius, atvykęs į „Sirenas“ iš Vidurio ar Vakarų Europos, ieškantis įdomaus, savito turinio, išskirtinės meninės kalbos, unikalių temų ir patirčių, intriguojančių kultūrinių kontekstų, kuriuos galėtų pristatyti savo kuruojamų festivalių programose.
Lietuvos teatro vitrinos’23 programa
Lietuvos teatro vitrinos’23 žiuri komisiją sudaro:
Charlotte Orti von Havranek (Vokietija)
Festivalio „Fast Forward“ meno vadovė ir kuratorė. Hamburgo universitete ji studijavo vokiečių kalbą ir literatūrą, filosofiją ir menotyrą. Teatre dirba kaip dramos ir šokio spektaklių dramaturgė.
© Andrej Vasilenko
Łukasz Twarkowski (Lenkija)
Video menininkas, scenografas, kino ir teatro režisierius, Lietuvos žiūrovams pažįstamas kaip spektaklių „Juoda saulė“, „Lokis“ ir „Respublika“ kūrėjas. Dirbti teatre pradėjo kaip video menininkas, bendradarbiaudamas su režisieriumi Krystianu Lupa. Savo spektakliuose mėgina perprasti ir atskleisti šiuolaikinių žmonių, pasinėrusių į technokultūrinę aplinką, patirtis.
Ewa Zembok (Čekija)
„Kutna Hora Performing Arts“ festivalio kuratorė ir teatro Divadlo X10 įkūrėja. Lenkijoje studijavo sociologiją, kiną ir naująsias medijas, Čekijoje – režisūrą. Savo kūryba ji nagrinėja socialines ir politines temas, įgyvendina dramos ir įvietinto teatro projektus, domisi menu viešosiose erdvėse. 2021 m. ji įsteigė nepriklausomą prodiusavimo platformą „Rekultur“.
© Elias Zaarour
Geoliane Arab (Libanas, Prancūzija)
Prodiuserė bei režisierė, Prancūzijos organizacijos ONDA (Office national de diffusion artistique) scenos menų kuratorė. Libano universitete mokėsi scenos menų ir teisę. 2006 m. pradėjusi dirbti atlikėja ir choreografe, ji ilgainiui pakeitė veiklos kryptį ir ėmė vis daugiau dėmesio skirti kultūros vadybai bei tarptautinei kultūros sklaidai.
© Pate Pesonius
Hyde Hytti (Suomija)
Suomijos teatro informacijos centro (TINFO) tarptautinių projektų prodiuseris. Studijavo teatro režisūrą, vadybą, menotyrą, medijas. Teatre jis ne tik vadybininkas bei prodiuseris, bet ir dramaturgas. Lietuvos teatru domisi ir čia vykstančius procesus stebi jau tris dešimtmečius.