Lietuvos teatro vitrinos’23 konkursas

Komisijos pareiškimas

Ką tik atvykome į Vilnių.

Mus vadina žiuri. Viena žiuri.

Bet mes esame penki asmenys.

Iš penkių skirtingų šalių.

Penkių skirtingų krypčių.

Pamatėme dešimt spektaklių.

Yra trys tereminai.

Ir vienas bendras pareiškimas.

Mūsų patirtys buvo turtingos, ir dėl to norime jums padėkoti už pasiūlymus, naratyvus, diskusijas, iššūkius ir dovanas, kurios mus pasiekė nuo scenos. Jos ne tik suteikė mums daug impulsų diskusijoms, bet ir paskatino ieškoti naujų kategorijų savo mintims išreikšti. Vertinant kūrinius mes sutarėme, kad mūsų, kaip žiuri, pasirinkimą labiausiai motyvavo  kolektyviškumo raišką, ypač išryškėjusi tam tikruose spektakliuose: šis kolektyviškumas, mūsų manymu, pasireiškė kiekviename spektaklio aspekte. Nors darbai buvo itin skirtingi, mes nusprendėme apdovanoti spektaklius, kurie mus paveikė, sužavėjo ir paskatino: kolektyvinis teatro procesas, kuris sujungia visus elementus, visas žinias, visus momentus, visus projekto žmones, kad jie kartu dirbtų kūrinio, prisiimdami atsakomybę už pasirinktą problemą, ja rūpindamiesi ir dalydamiesi su žiūrovais – ir taip perduodami mums ir patirtį, ir atsakomybę. Nors šiuose darbuose išryškėja skirtingi naratyvai ir meninės formos,  šie trys spektakliai mus įkvėpė, padrąsino ir vedė į priekį: FOSSILIA, VEDAMI ir SIRENŲ TYLA

Dėkojame Kristei Savickienei ir visai festivalio “Sirenos” komandai bei kuratorei Anai Ablamonovai už kvietimą patyrinėti žaismingą, poetišką, gilią ir polifonišką Lietuvos teatro sceną. Sceną, kuri ypatinga tuo, kad joje greta vienas kito puikiai dera itin skirtingi scenos meno reiškiniai ir kūrėjai, ir visa tai telpa vieno festivalio programoje. Ši festivalio savybė, mūsų nuomone, yra svarbi ir išskirtinė, ji ne tik kelia tarptautinę „Sirenų“ reputaciją, bet ir didina Lietuvos teatro menininkų žinomumą pasaulyje. Sveikiname su puikiu 20-uoju “Sirenų” festivaliu.

Geoliane Arab, Hyde Hytti, Charlotte Orti, Lukasz Twarkowski, Ewa Zembok

Lietuvos teatro vitrinos’23 programa

Lietuvos teatro vitrinos’23  žiuri komisiją sudarė:

Nuotrauka – Dainius Putinas

Iš kairės į dešinę:

Ewa Zembok (Čekija)

„Kutna Hora Performing Arts“ festivalio kuratorė ir teatro Divadlo X10 įkūrėja. Lenkijoje studijavo sociologiją, kiną ir naująsias medijas, Čekijoje – režisūrą. Savo kūryba ji nagrinėja socialines ir politines temas, įgyvendina dramos ir įvietinto teatro projektus, domisi menu viešosiose erdvėse. 2021 m. ji įsteigė nepriklausomą prodiusavimo platformą „Rekultur“.

Hyde Hytti (Suomija)

Suomijos teatro informacijos centro (TINFO) tarptautinių projektų prodiuseris. Studijavo teatro režisūrą, vadybą, menotyrą, medijas. Teatre jis ne tik vadybininkas bei prodiuseris, bet ir dramaturgas. Lietuvos teatru domisi ir čia vykstančius procesus stebi jau tris dešimtmečius.

Geoliane Arab (Libanas, Prancūzija) 

Prodiuserė bei režisierė, Prancūzijos organizacijos ONDA (Office national de diffusion artistique) scenos menų kuratorė. Libano universitete mokėsi scenos menų ir teisę. 2006 m. pradėjusi dirbti atlikėja ir choreografe, ji ilgainiui pakeitė veiklos kryptį ir ėmė vis daugiau dėmesio skirti kultūros vadybai bei tarptautinei kultūros sklaidai.

Charlotte Orti von Havranek (Vokietija)

Festivalio „Fast Forward“ meno vadovė ir kuratorė. Hamburgo universitete ji studijavo vokiečių kalbą ir literatūrą, filosofiją ir menotyrą. Teatre dirba kaip dramos ir šokio spektaklių dramaturgė.

Łukasz Twarkowski (Lenkija)

Video menininkas, scenografas, kino ir teatro režisierius,  Lietuvos žiūrovams pažįstamas kaip spektaklių „Juoda saulė“, „Lokis“ ir „Respublika“ kūrėjas. Dirbti teatre pradėjo kaip video menininkas, bendradarbiaudamas su režisieriumi Krystianu Lupa. Savo spektakliuose mėgina perprasti ir atskleisti šiuolaikinių žmonių, pasinėrusių į technokultūrinę aplinką, patirtis.