„Sirenos” apdovanojo įsimintiniausius praeito sezono spektaklius

2023-09-26

Rugsėjo 24 d. vakarą Vilniuje įvyko antrieji „Sirenų“ Lietuvos teatro vitrinos apdovanojimai. Ši vitrina – tai kasmet vis kito kuratoriaus renkama programa, kurioje atsispindi praeito teatro sezono ryškiausi darbai. Šiemet vitriną kuravo prodiuserė Ana Ablamonova, kuri per sezoną pamatė apie 70 spektaklių visoje Lietuvoje ir iš jų atrinko dešimt,  – juos  stebėjo 47 festivalyje viešėję užsienio svečiai ir dar daugiau Lietuvos žiūrovų. Festivalio komisija, sudaryta iš penkių tarptautinių teatro ekspertų, vertino visus darbus ir skyrė tris prizus. Žiūrovai taip pat išrinko savo mėgstamiausią spektaklį  – jis rinktas balsuojant internetu.

Spalvingą apdovanojimų renginį „Sirenų“ svečiams ir dalyviams suorganizavo vieni iš praeitų metų konkurso laureatų – spektaklio „Jauno žmogaus memuarai“ kūrybinė komanda, jį režisavo Eglė Švedkauskaitė, kuravo kompozitorė Agnė Matulevičiūtė. Apdovanojimų ceremoniją lydėjo spektaklio muzikinės grupės DDN (didžiosios Dievo neteisybės) kūriniai.

Šių metų Lietuvos teatro vitrinos komisiją sudarė: Charlotte Orti  (Vokietija), festivalio „Fast Forward“ meno vadovė ir kuratorė, Łukasz Twarkowski (Lenkija) režisierius ir video menininkas, Ewa Zembok (Čekija) „Kutna Hora Performing Arts“ festivalio kuratorė ir teatro Divadlo X10 įkūrėja, Geoliane Arab (Libanas, Prancūzija) prodiuserė bei režisierė, Prancūzijos organizacijos ONDA (Office national de diffusion artistique) scenos menų kuratorė ir Hyde Hytti (Suomija) Suomijos teatro informacijos centro (TINFO) tarptautinių projektų prodiuseris.

Po ilgų komisijos diskusijų ir svarstymų, ceremonijos metu buvo paskelbti 2023 metų Lietuvos teatro vitrinos konkursinės programos laureatai. Teikdama prizus komisija pabrėžė –  visi apdovanojimai yra vienodos vertės ir skirti visai spektaklio kūrybinei komandai.

©Dainius Putinas

Pirmasis apdovanojimas buvo skirtas spektaklio „Fossilia“ kūrybinei komandai (Lietuvos Nacionalinis dramos teatras). Jį teikdama žiuri narė Geoliane Arab pabrėžė, kad šis spektaklis „leido susipažinti su nuosekliu vaizduotės ir tikrovės mišiniu, atspindinčiu stiprų atsakomybės ir rūpestingumo jausmą”.

©Dainius Putinas

Antrajį apdovanojimą spektaklio „Vedami“ kūrybinei komandai (menų agentūra „Artscape“) įteikė Ewa Zembok ir Charlotte Orti, jos sakė: „Mes patyrėme susitikimą. Nesame tikri, ar tai spektaklis, ar patirtis. Nežinome, kokiai kategorijai priskirti šį įvykį, tačiau vis dar esame su šio kūrinio dalyviais, vis dar gyvename jų pasidalinta patirtimi”

©Dainius Putinas

Paskutinį apdovanojimą spektaklio „Sirenų tyla“  kūrybinei komandai (Lietuvos Nacionalinis dramos teatras)  įteikė  Łukasz Twarkowski ir Geoliane Arab, skelbdami, jog  „Apdovanojimas keliauja spektakliui, kuriame kolektyvinis darbas sukuria polifoninį manifestą, kvestionuojantį darbo etikos klausimus. Tai spektaklis, kuris reikalauja neatidėliotinų ir skubių pokyčių, siekiant užkirsti kelią žalojančioms praktikoms, kurios buvo gajos pernelyg ilgai.“

Kasmet žiuri prašoma pateikti ir vieno puslapio vertinimą apie tai, ką jie šiemet pamatė Lietuvos teatro vitrnoje – kokios vyraujančios temos, problemos, naratyvai, kaip atrodo Lietuvos scena ir jos kontekstai. Šių metų komisija pastebėjo, kad „Nepaisant visų skirtumų, kuriuos būtų galima įžvelgti tarp spektaklių, mes pastebėjome  tendenciją, kuri nustebino, sužavėjo ir padrąsino: tai kolektyviniai teatro procesai. Šie procesai sujungia visus kūrybos elementus, kompetencijas ir spektaklio dalyvius bei siekia kurti bendrą patirtį. Kolektyviai prisiėmus atsakomybę ir rūpestį už spektaklį bei jo problemas – panašūs išgyvenimai ir atsakomybės perduodamos ir žiūrovui.

©Dainius Putinas

©Dainius Putinas

LRT.lt portale rugsėjo mėnesį buvo vykdomi žiūroviškiausio spektaklio rinkimai – ši nominacija buvo įteikta spektalio „Gyvenimas – tai spanas” kūrybinei komandai (Meno ir mokslo laboratorija).

Lietuvos teatro vitrinos laureatams buvo įteikti prizai – 1920 metais sukurti elektromagnetinėmis bangomis veikiantys muzikiniai instrumentai tereminai, kurie savo skleidžiamais garsais puikiai dera su „sireniška“ dvasia. Žiūroviškiausiam spektakliui prizą įsteigė festivalio rėmėjas „Crustum”.

Lietuvos teatro vitrinos spektakliai, dalyvavę konkursinėje programoje:

„Barbarai“ ( rež. Árpád Schilling, Valstybinis jaunimo teatras)

„Gyvenimas – tai sapnas“ (rež. Gediminas Rimeika, Mokslo ir meno laboratorija)

„Fossilia“ ( rež. Eglės Švedkauskaitė, Lietuvos nacionalinis dramos teatras)

„Puikus naujas kūnas“ ( kūrėjai: Žygimantas Kudirka, Arturas Bumšteinas, Operomanija)

„Metamorfozė“ ( rež. Oliver Frljić, Lietuvos nacionalinis dramos teatras)

„Vedami“ ( rež. Mantas Jančiauskas, „Artscape“)

„Found Found Found“ ( rež. Naubertas Jasinskas,  Valstybinis Šiaulių dramos teatras)

„Fragmentas“ (rež. Dmitry Krymov, Klaipėdos dramos teatras)

„Pasirinkimas“ ( rež. Gintarė Radvilavičiūtė, Teatras „Lėlė“).

„Sirenų tyla“ (rež. Laura Kutkaitė, Lietuvos nacionalinis dramos teatras)

 

Bilietai