REŽISIERIUS: Mantas Jančiauskas
DRAMATURGAS: Rimantas Ribačiauskas
KOMPOZITORIUS: Andrius Šiurys
VYKDANČIOJI PRODIUSERĖ: Erika Urbelevič
PRODUKCIJA: Aistė Ulubey, menų agentūra „Artscape“
LAIKAS: rugsėjo 23 d. | 10:30
VIETA: Pravieniškių pataisos namai
KALBA: lietuvių su anglų k. subtitrais
AMŽIAUS CENZAS: N18
Spektaklyje gali būti vartojama necenzūrinė ir nenorminė kalba.
Lietuvos teatro vitrinos naujienomis dalinasi LRT
***
„Vedami“ gimė iš kūrybinių dirbtuvių, nuo 2021 m. rengiamų Pravieniškių pataisos namų Resocializacijos centre. Jose su dvidešimčia nuteistųjų dirbo režisierius Mantas Jančiauskas ir dramaturgas Rimantas Ribačiauskas.
Plėtodami pačių sugalvotą performatyvaus susitikimo žanrą, autoriai ieško naujų bendrabūvio formų teatre ir mėgina sukurti spektaklio mechaniką, aktyviai, provokuojančiai, bet saugiai įtraukiančią tiek nuteistuosius, tiek žiūrovus. Performatyviame susitikime 10 nuteistųjų ir 10 žiūrovų susiburia dialogui, kuriam iš anksto nėra pasiruošusi nė viena pusė.
Lietuvos įkalinimo įstaigose šiandien bausmes atlieka apie 6000 asmenų. Tai – vienas didžiausių skaičių Europoje. Dauguma jų anksčiau ar vėliau išeis į laisvę. Kažkur mūsų kolektyvinės sąmonės užkaboriuose veikia saugumo teikiantis įsitikinimas, kad pro atsivėrusius vartus žengs pasitaisęs žmogus. Atlikdamas bausmę jis išpirko kaltę, mokėsi nebenusikalsti ir nebeturi tokių ketinimų. Tačiau realybė dažnai būna kitokia. Lietuvos kalėjimams apibūdinti puikiai tiktų filosofo Bernardo Stieglerio žodžiai „nusikaltimų mokyklos“.
Ką daryti, kad nuteistieji norėtų ir galėtų keistis, ir ar tai – tik struktūrinė įkalinimo įstaigų problema? Ar saugesnio pasaulio besitikinti visuomenė pati pasiruošusi kitaip pažvelgti į nuteistuosius?
***
Jaunesniosios kartos režisierius Mantas Jančiauskas savo kūrybinį kelią pradėjo tyrinėdamas bei kritikuodamas šiuolaikinę vartotojų visuomenę, tačiau, gana greitai susidomėjęs dokumentiniu teatru, netrukus dėmesį nukreipė į žmones ir istorijos bei socialinės aplinkos įtaką jų gyvenimams. Režisierius kuria Lietuvos nacionaliniame dramos ir OKT / Vilniaus miesto teatruose, bendradarbiauja su „Operomanija“.
Rimantas Ribačiauskas teatre dirba nuo 2013 m., o 2017-aisiais ėmėsi dramaturgijos. Pirmasis jo kūrinys buvo Jono Tertelio režisuotas dokumentinis darbas „Žalia pievelė“, kuriame pasakota apie Visagino miestą bei jo gyventojus. R. Ribačiauskas teatre iki šiol aktyviai gilinasi į dokumentinę medžiagą, naujus kūrybinio tyrimo ir spektaklio kūrimo metodus.