© Vismantė Ruzgaitė

Mongolija

REŽISIERIUS, IDĖJOS AUTORIUS: Darius Gumauskas

KONSULTANTAS: dr. profesorius Algirdas Utkus

KOMPOZITORIUS: Vytautas Leistrumas

OPERATORIUS: Eitvydas Doškus

KOSTIUMŲ DAILININKĖ: Renata Mikailionytė

TECHNIKOS DIREKTORIUS: Mindaugas Repšys

VIZUALAS: Visvaldas Morkevičius, Vytautas Narbutas

DIZAINERIS: Marek Voida

KOMUNIKACIJA: Stefanija Jokštytė

 

VAIDINA: Andrius Alešiūnas, Darius Gumaukas

 

PRODIUSERIS: VšĮ „Darbininkai“ ir OKT/Vilniaus miesto teatras

 

TRUKMĖ: 1 val. 40 min (vienos dalies)

PREMJERA: 2019 m. gruodžio 5 d.

SPEKTAKLIO KALBA: lietuvių, su angliškais subtitrais

REKOMENDUOJAMAS AMŽIUS: 14+

LAIKAS: rugsėjo 23 d. 17 val.
VIETA: OKT Studija (Ašmenos g. 8, Vilnius)

 

DĖMESIO! Į renginį žiūrovai bus priimami tik su Galimybių pasu, kurį galima gauti www.gpasas.lt arba žiūrovai, turintys Europos Žaliąjį pasą.

 

Asmenine kūrėjų patirtimi paremtas spektaklis „Mongolija“ kalba apie Dauno sindromą turinčius žmones. Nuoširdus, kamerinis kūrinys, jungiantis mokslines žinias ir konkrečią patirtį, leidžia geriau pažinti šiuos žmones, visuomenėje vis dar neretai paverčiamus „nematomais“ ir „negirdimais“, bei atsikratyti išankstinių nuostatų ir klaidingų stereotipų, ribojančių jų galimybes.

Ieva Tumanovičiūtė, lietuviškos programos sudarytoja

 

Kodėl žmonės, turintys Dauno sindromą, vis dar gyvena tarsi atskiruose „getuose“, juos sutikę sutrinkame, o vaikams liepiame nežiūrėti, nes negalime atsakyti į jų klausimus, kodėl tas žmogus yra „kitoks“? „Mongolija“ – tai spektaklis apie žmonių su Dauno sindromu gyvenimą mūsų visuomenėje. Spektakliui pasirinkta nestandartinė forma, palaipsniui žiūrovą vedanti iš pasyvaus istorijos stebėtojo į ,,aktyvų mokinį” ir galiausiai suteikianti progą žiūrovui įsitraukti į pokalbį. Tiek D. Gumauskas, tiek spektaklyje vaidinantis Andrius Alešiūnas Dauno sindromą pažįsta iš labai arti. Asmeninėmis istorijomis paremtas spektaklis tyrinėja draugystę ir kelia klausimą – ar kitoniškumas gali jai trukdyti?

 

Visuomenė paprastai nemato tokių žmonių – tai vienas pagrindinių dirgiklių, paskatinusių kelti klausimą „kodėl?“. Kodėl žmonės su Dauno sindromu gyvena atskiruose „getuose“ arba uždaryti butuose nuo vaikystės iki pat senatvės? Kodėl gatvėje sutikę Dauno ar kitą sindromą turintį žmogų dažniausiai sutrinkame, o vaikams liepiame nežiūrėti į juos, nes negalime atsakyti į jų klausimą, kodėl tas žmogus „kažkoks kitoks“?

 

Darius Gumauskas 1997 m. Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje įgijo menų magistro laipsnį (kurso vadovai Dalia Tamulevičiūtė ir Vladas Bagdonas). Studijuodamas dirbo Vilniaus miesto Psichikos sveikatos centre bei Šiaulių dramos teatre. Grįžęs į Vilnių vaidmenis kūrė Valstybiniame jaunimo teatre, Anželikos Cholinos teatre, Lietuvos nacionaliniame dramos teatre, Vilniaus mažajame teatre, „Meno forte“, taip pat festivalio „Life“ prodiusuojamuose spektakliuose. „Eimunto Nekrošiaus ,,Makbete“ vaidinau karį, todėl drąsiai galiu sakyti, kad esu atlikęs karinę tarnybą ir moku kautis kirviais,“ – sako Gumauskas. 2012 m. aktorius tapo tarptautinės Baltijos šalių trienalės „Mindaugas“ performeriu ir reprezentaciniu veidu. Pagrindiniais savo bendraminčiais jis laiko režisierių O. Koršunovą ir OKT trupę, su kuria dirba ir gastroliuoja nuo teatro įsikūrimo. 2019 m. režisavo spektaklį „Mongolija“ (koprodiuseris OKT). D. Gumauskas taip pat dirba kine ir reklamos srityje.

Bilietai