PRODIUSERIS Vilniaus senasis teatras
REŽSIERIUS Jokūbas Brazys
SCENOGRAFĖ IR KOSTIUMŲ DAILININKĖ Karolina Fiodorovaitė
KOMPOZITORIUS Mantas Mockus
ŠVIESŲ DAILININKAS Karolis Zajauskas
SCENOGRAFĖS ASISTENTĖ Augustė Smaliukaitė
REŽISIERIAUS PADĖJĖJA Nadežda Pereverzeva
VERTĖJA Birutė Gedgaudaitė
VAIDINA Artur Svorobovič, Edita Gončarova, Viačeslav Lukjanov, Artūras Aleksejevas, Valentin Novopolskij, Aleksandr Kanajev, Igoris Abramovičius, Maksim Tuchvatulin, Dmitrij Denisiuk, Jekaterina Makarova, Liuda Gnatenko, Vladimir Dorondov
TRUKMĖ 3 val. 50 min.
PREMJERA 2024 M. VASARIO 28 D.
N-16
LAIKAS rugsėjo 28 d. | 19:00
VIETA Vilniaus senasis teatras
KALBA lietuvių kalba su rusiškais ir angliškais titrais
Kas šiandien išgyvena tokią neviltį kaip Camus Kaligulos? Tokį pasibjaurėjimą savo ir aplinkinių menkyste ir sugedimu ir tokį nepasotinamą Mėnulio troškimą? Jokūbas Brazys randa tokią patirtį teatre, aktoriuje, gavusiame užduotį sukurti Kaligulos vaidmenį. Aktorius ryžtasi akistatai su savo silpnumu, su savimi, žvelgiančiu iš absurdiškų televizijos reklamų, su žinojimu, kad net sielvartas dėl mylimo žmogaus mirties greitai išsisklaidys. Niekas negali pasislėpti nuo jo paniekos ir neapykantos: nei kolegos, nei teatro aplinka ir joje susiklostę santykiai, nei visuomenė, kur gyvenimo būdo koučeris dėvi Kristaus erškėčių vainiką. Tačiau pasiryžus peržengti ribą, nebėra ties kuo sustoti. Kad išliktų nuoseklus, aktorius-Kaligula turi sunaikinti ir save patį.
Alma Braškytė, Lietuvos teatro vitrinos kuratorė
Albert‘o Camus pjesės siužetas, regis, nesudėtingas: Romos imperatorius Kaligula išgyvena savo sesers ir sugulovės Druzilos mirtį. Akistata su mylimo žmogaus netektimi pakeičia Kaligulą, o labiausiai jo paties santykį su aplinkiniais, požiūrį į Romos imperiją. Jis ne tik vaidijasi, jis ima žudyti – žūsta begalės veidmainių, prisiplakėlių ir nekaltų jų artimųjų. Ilgainiui aiškėja, kad iš pažiūros serijinį žudiką primenantis Kaligula yra absurdo patirtį išgyvenantis žmogus, o žudymai – tai rafinuotas būdas auklėti aplinkinius. Pjesė baigiasi moraliniu Kaligulos nuopuoliu ir dviguba išpažintimi – savo meilužei Kesonijai ir sau pačiam.
„Spektaklio veiksmas vyksta teatro kavinėje. Tai miglota tarpinė zona, mikrokosmas, kur susilieja tikrovės ir iliuzijų bangos. Kaligulos veiksmai – lyg meninė nesantaika – atskleidžia tamsiąją žmogaus prigimties ir sąmonės pusę.“ (Jokūbas Brazys)
Albert‘as Camus (1913–1960) – prancūzų rašytojas ir filosofas, Nobelio literatūros premijos laureatas, pjesę „Kaligula“ parašė 1938-aisiais. Jau antrojo pasaulinio karo įkarštyje vokiečių okupuotame Paryžiuje pasirodę romanas „Svetimas“ ir filosofinė esė „Sizifo mitas“ leido visiškai kitaip pažvelgti į šį tekstą.
Jokūbas Brazys (g. 1995 m.) – teatro režisierius, Oskaro Koršunovo bei Eimunto Nekrošiaus mokinys, 2021 m. baigė režisūros studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Stato spektaklius Vilniaus ir Klaipėdos teatruose, bendradarbiauja su tarptautiniais teatro festivaliais.