© Liubov Vorobiuk

Cyber Elf

Cyber Elf

Spektaklis-paskaita

 

Prodiuseris: ÆFEKT (Lenkija)

 

Idėjos autorė, atlikėja: Magda Szpecht

Koprodiuseriai: festivalis „Sirenos“, Nowy Teatr, Varšuva, x Generation After 

Spektaklis vyks anglų kalba

LAIKAS: rugsėjo 30 d. 19:00 

VIETA: Menų spaustuvė, Kišeninė salė (Šiltadaržio g. 6)

Spektaklis vyks anglų kalba

Magda Szpecht – jaunosios kartos Lenkijos režisierė, kuri prasidėjus karui Ukrainoje nusprendė, kad šis laikas nėra tinkamas menui. Padėjusi į šoną visus vystomus meninius projektus ir premjeras, ji tapo tuo, kas vadinama „internetiniu elfu“. Magda –  virtualios elfų kariuomenės dalis, kurioje anoniminiai kariai kovoja su Rusijos troliais ir propaganda tam, kad pro begalinį klastočių srautą prasiskverbtų tikra informacija apie tai, kas vyksta.

Pandemija parodė, kad mūsų gyvenimai gali vykti toliau net ir nukūninti. Magda mus veda ten, kur vyksta nukūnintas karas, tačiau ir pats karas, ir jo kariai yra tikri žmonės.

Kristina Savickienė

Festivalio meno vadovė

 

Rusijos dezinformacijos tinklai po invazijos į Ukrainą atsidūrė bėdoje. Konflikto baisumams atsiskleidus viduryje baltos dienos, šio diskurso pritaikymas prie Kremliaus strategų poreikių, virto nelengva užduotimi. Tad Lenkijoje prorusiški agitatoriai nedelsdami ėmėsi veiksmų internete, taikydami naują strategiją: atgrasyti lenkus nuo pagalbos Ukrainos pabėgėliams tuo metu, kai šalis pasitinka precedento neturinčią migrantų bangą. Šiame kontekste šalyje atsirado naujo tipo skaitmeninis aktyvizmas: vadinamieji „kibernetiniai elfai“, kurių misija yra pastatyti Kremliaus trolius į savo vietas.

Drąsieji elfai, naikinantys tamsos trolių minias ideologiniame konflikte dėl ateities žmogiškumo. Tai – ne fantastinio romano pradžia, tai tikslus kasdienybės aprašymas, atliepiantis realijas kibernetinėje erdvėje visoje Europoje. „Elfai“ – grupė kibernetinių aktyvistų, kovojančių su prokremliška propaganda ir dezinformacijos kampanijomis – dar mažai žinomas reiškinys. Prasidėjęs 2014 m. Lietuvoje, mažiau nei 20 asmenų judėjimas išsiplėtė iki 13 Vidurio ir Rytų Europos šalių, 2021 m. subūrė jau apie 4000 savanorių.

Rusijos informacinės operacijos prieš Vakarų demokratiją, didėja skaičiumi, mastu ir sudėtingumu. Kibernetiniai elfai veikia anonimiškai ir sutelkia dėmesį kovojant su hibridinėmis grėsmėmis, kurias pirmiausia vykdo Kremlius ir jo įgaliotiniai. Šie elfai yra nepriklausomi nuo valstybių ir valdžios. Jų veikla yra griežtai legali – jie griežtai pasmerkia bet kokią nusikalstamos veiklos formą, pavyzdžiui, įsilaužimo ar kibernetinio šnipinėjimo, ir dažniausiai patys riboja bei stebi Rusijos dezinformaciją ir jos kaltininkus, tokius, kuriuos vadiname troliais. Dauguma elfų surinktų duomenų pasidalijama su visuomene ir žiniasklaida. Elfai visoje Europoje sukūrė tarptautinį bendradarbiavimą, kurį daugiausiai sudaro žvalgyba ir dalijimasis informacija.

Lenkų menininkė Magda Szpecht žiūrovus kviečia į spektaklį-paskaitą, kurioje iš arčiau supažindins su kibernetinių elfų veikla.

 

Apie kūrėją:

32 metų Magda Szpecht yra viena pirmųjų kibernetinių elfių Lenkijoje. Teatro režisierė ir feminizmo aktyvistė šią veiklą atrado per migracijos krizę, kurią 2021 m. vasarą sukėlė Baltarusijos diktatorius Aleksandras Lukašenka. „Tai buvo momentas, kai tikri žiaurumai priartėjo prie mūsų sienų ir pajutau, kad reikia veikti“, – sako Magda Szpecht.

Bilietai