By Heart
Tekstas, režisūra ir atlikimas: Tiago Rodrigues
Originalaus kūrinio prodiuseris: Mundo Perfeito
Vykdomasis prodiuseris: Festival d’Avignon
Laikas: spalio 8,10 d. | 19:30
Vieta: Lietuvos nacionalinis dramos teatras, Mažojo salė
Kalba: lietuvių ir anglų kalbomis su subtitrais
Trukmė: 105′
Jei jūsų paprašytų išsirinkti vieną knygą ir ją išmokti atmintinai, kad ji liktų drauge net tada, kai nebegalėsite skaityti, – kokia knyga tai būtų? Iš šio klausimo užgimsta jaudinantis spektaklis „Atmintinai“, su kuriuo jau dvylika metų režisierius, dramaturgas, aktorius, o pastaruoju metu ir Avinjono festivalio vadovas Tiago Rodriguesas lanko įvairiausių šalių scenas. Nuo sukūrimo spektaklis jau parodytas keliuose žemynuose daugiau nei 350 kartų.
Kūrėjas sako, kad spektaklio atspirties taškas – jo ryšys su močiute, kuri ir atsiduria spektaklio epicentre greta didžiųjų rašytojų, poetų ir jų tekstų: „Mano ryšys su močiute visada buvo labai stiprus. Mus siejo didžiulė meilė knygoms, skaitymui. Močiutei senstant, jos rega ėmė labai silpti – jai grėsė aklumas. Tad ji man skyrė užduotį: išrinkti knygą, kurią ji išmoks atmintinai, skaitydama tol, kol gali pati. Būtent tuomet ir supratau, kad vieną dieną šis jos prašymas taps pasakojimu, kuriuo dalinsiuosi scenoje.“
„Atmintinai“ – tai spektaklis-manifestas, kurio centre – poezijos galia ir netikėtai vieno teksto pagrindu čia pat prieš žiūrovus susiformuojanti bendruomenė. Dešimt savanorių žiūrovų, į sceną atėjusių iš salės, kartu su režisieriumi atmintinai mokosi tekstą – nei labai sudėtingą, nei labai paprastą. Turbūt kyla klausimas, kokia gi prasmė šiandien kurti spektaklį apie poezijos mokymąsi, kai mūsų laikų žmonės stengiasi atsiminti nebent slaptažodžius ir PIN kodus?
Mokymasis atmintinai šiandien reiškia mainų ir perdavimo svarbą – nematomą žodžių ir idėjų kontrabandą, kuri vyksta tik tuomet, kai mokame tekstus atmintinai. Šis spektaklis kalba apie teatrą, kuris save laiko vieta tokiems mainams. Mainams, kurių turinys neišmatuojamas metrais, eurais ar baitais. Tiago Rodrigueso spektaklis „Atmintinai“ – tai odė poezijai, atminčiai ir laisvei.
Teatras kaip ginklas
„Atmintinai“ yra spektaklis apie uždraustiems tekstams skirtą slaptavietę , kurią kiekvienas iš mūsų turime savo galvoje ir širdyje. Tai vieta, kurios turinys garantuoja, kad žmonijos civilizacija bus išsaugota net pačiais barbariškiausiais ir beviltiškiausiais laikais. Kaip sakė George’as Steineris: „Jei tik dešimt žmonių išmoks eilėraštį atmintinai, nieko padaryti negalės nei KGB, nei CŽV ar gestapas. Eilėraštis išliks.“ Spektaklį „Atmintinai“ galime laikyti rezistencijos treniruočių programa, kuri baigiama tuomet, kai dešimt naujų karių išmoksta eilėraštį.
Tiago Rodrigues
Rodriguesas šiandien – tai tiltų tarp kultūrų, kalbų ir auditorijų statytojas, gyvo teatro ambasadorius, gebantis būti tiek kūrėju, tiek šeimininku. 2021 metų liepą, statant Antono Čechovo „Vyšnių sodą“ Avinjono Popiežių rūmų scenoje, jis buvo paskirtas prestižinio Avinjono festivalio vadovu. Pareigas oficialiai pradėjo eiti 2022 metų rugsėjį.
Portugalų kilmės aktorius, režisierius ir dramaturgas Tiago Rodriguesas – vienas ryškiausių šiandienos Europos teatro kūrėjų, kuriam teatras visada buvo ne vien profesija, bet ir bendruomenės kūrimo būdas. Jo, kaip menininko, kelias prasidėjo nuo troškimo kurti drauge su žmonėmis, norinčiais jungtis į kūrybinį žaidimą ir kartu ieškoti naujų teatro formų. Lemtingas susitikimas su belgų trupe „tg STAN“ 1997 metais, kai jam tebuvo dvidešimt, galutinai įtvirtino menininko požiūrį į teatrą kaip į hierarchijos neturinčią, laisvės principu grįstą kūrybinę erdvę. Ši patirtis darė esminę įtaką jo tolimesniems darbams.
Nuo pat karjeros pradžios Rodriguesas vis dažniau atsidurdavo iniciatoriaus, o netrukus – ir režisieriaus bei dramaturgo vaidmenyje. Greta teatro kūrė ir kino scenarijus, rašė publicistinius tekstus, eilėraščius, įvairių leidinių pratarmes. 2003 metais kartu su Magda Bizarro jis įkūrė nepriklausomą trupę „Mundo Perfeito“, su kuria pastatė daugybę spektaklių. Trupė neturėjo nuolatinės scenos – jų teatras gyveno kelyje, nuolat kintančiose erdvėse, tarptautinėse rezidencijose ir festivaliuose.
Rodrigueso kūryba greitai peržengė vienos valstybės rėmus. 2015 metais jis su portugališka Shakespeare’o „Antonijaus ir Kleopatros“ versija dalyvavo Avinjono festivalyje. Prancūzijos publikai ypač įsiminė jo spektaklis „Atmintinai“ („By Heart“) – pirmąkart pristatytas 2014 metais Paryžiaus „Théâtre de la Bastille“. Teatras taip įvertino šį kūrėją, kad 2016-aisiais pakvietė jį dviem mėnesiams perimti teatro kūrybinį vadovavimą – šios „okupacijos“ metu gimė spektaklis „Bovary“.
2015–2021 metais Rodriguesas vadovavo Nacionaliniam Dona Marijos II teatrui Lisabonoje. Net eidamas vienos svarbiausių Portugalijos teatro institucijų vadovo pareigas, jis išliko ištikimas asmeninei meninei kalbai, kuriai būdinga kukli išraiška, minimalistinės priemonės ir dėmesys žmogui. Menininkas kūrė spektaklius kaip atviras, bendražmogiškas susitikimo erdves.
Kreditai
Tekstas, režisūra ir atlikimas: Tiago Rodrigues
Scenografija, kostiumai ir rekvizitas: Magda Bizarro
Bendroji vadyba ir aptarnavimas: André Pato
Garso režisūra: Pedro Costa
Vykdomosios prodiuserės kūrimo etape: Magda Bizarro, Rita Mendes
Asistentas rodymui Lietuvoje: Augustas Gornatkevičius
Vertimas: Tiago Rodrigues, Joanos Frazão redakcija (anglų k.), Agnė Pulokaitė (lietuvių k.)
Ištraukos ir citatos iš Williamo Shakespeare’o, Ray Bradbury, George’o Steinerio ir Josefo Brodskio kūrinių
Williamo Shakespeare’o XXX soneto vertimas į lietuvių kalbą: Sigitas Geda, Tautvyda Marcinkevičiūtė
Vykdomasis prodiuseris: Festival d’Avignon
Pirminio kūrinio prodiuseris: Mundo Perfeito
Koprodiuseriai: O Espaço do Tempo, Maria Matos Teatro Municipal
Trukmė: 90′
Premjera: 2013
Kritikų atsiliepimai
„Literatūra yra mano gyvenimo didžioji meilė. Ir vis dėlto niekada nemėgau mokytis atmintinai ar deklamuoti. <…> Bet dramaturgas ir aktorius Tiago Rodriguesas pakeitė mano požiūrį. <…> Pasitelkęs įsiminimo techniką Rodriguesas kuria intymų spektaklį, kuris susieja žmones su tekstu. <…> O svarbiausia – į kokį tikslą spektaklio pabaigoje jis mus nuveda: į teiginį, jog tekstai, kuriuos išmokstame atmintinai, yra mūsų vidinių namų puošmena. Tai dar viena George’o Steinerio citata, o jų spektaklyje apstu. <…>
Maya Phillips, „The New York Times“, 2021 m. spalio 13 d.
Bilietų kainos:
Visų bilietų kaina: 25 Eur
Taikoma 20 % nuolaida studentams, moksleiviams, senjorams ir negalią turintiems asmenims: 20.20 Eur
Scenos menų profesionalams taikoma 50 % nuolaida. Registracija nuolaidai gauti: https://forms.gle/kFkSjdCfq9BM6SDs9
Bilietų kaina kils nuo rugsėjo 1 d.!
Bilietai platinami per bilietai.lt