2020-10-05
Festivalis „Sirenos“ persikėlė į antrąją pusę. Šiandien, rytoj ir poryt (spalio 5-7 d.) kultūros komplekso SODAS 2123 balkone „Sirenos“ pristatys jau ketvirtąjį pagrindinės festivalio programos darbą – spektaklį „Emigrantai“, pagal Slavomiro Mrožeko pjesę. Pjesėje emigrantai pasmerkti gyventi kartu viename iš Vokietijos miesto rūsių, tuo tarpu šiame spektaklyje – performanse emigrantai pyksis, taikysis, valgys, prausis ir linksminsis tiesiog balkone – kaip tai vyko daugelyje Europos butų karantino metu. Prieš pat premjerą – keli klausimai spektaklio režisieriui Dariui Gumauskui.
Slavomiro Mrožeko „Emigrantai“ – pjesė, kurią pasirinkote įgyvendinti kultūros komplekso SODAS 2123 balkone. Kuo ji Jus patraukė?
Mrožekas man tiesiog labai patinka. Papasakojau apie jį komandos nariams, perskaitė ir sutiko prisijungti.
Esate minėjęs, kad Mrožeko „Emigrantai“ Jums labai priminė karantino laikotarpį ne tik Lietuvos, tačiau ir Europos mastu. Gal galėtumėte apie tai papasakoti daugiau?
Karantino metu, kaip ir visi kiti, sėdėjau namų arešte be darbo, o už langų ant pastolių nuo ryto iki vakaro darbavosi statybininkai iš Ukrainos, Baltarusijos ir kitų postsovietinių respublikų. Tuo tarpu tuzinas mano pusbrolių ir draugų stovi ant pastolių Vokietijoje, Anglijoje, Ispanijoje, Islandijoje, Švedijoje, Norvegijoje, Amerikoje ir t. t. Nėra malonūs ir mandagūs piliečiai nei baltarusiai ant pastolių, nei mano pusbroliai, bet su jais labai linksma paplepėti, jeigu vyrams geras ūpas.
Kaip manote, kodėl į emigrantus didžioji dalis visuomenės žiūri negatyviai? Kaip į emigrantus žiūrite Jūs?
Vakar mama pasakojo apie vieną iš mano pusbrolių – Staską iš Londono. Jo mama (ji yra mano teta) prašo sūnaus nevažiuoti namo, neleisti tuščiai pinigų ir negirdyti viso kaimo. Nes kai Staska grįžta namo, kelioms savaitėms užgeria visi Klausučiai ir keletas aplinkinių kaimų. Staska labai plačios širdies… Daug šneka, kaip ir Mrožeko personažai…
Pasirinkta spektaklio erdvė – balkonas. Kaip ši erdvė susiaurina, o galbūt praplečia tam tikrus režisūrinius ir scenografinius pasirinkimus?
Balkono paveikslėlis man patinka, jis gražus, bet lauko sąlygos atėjus iš OKT salės pavagia didžiąją dalį niuansų. Tai lyg stambius kino kadrus perkeltum į tolimą, bendrą planą. Todėl lauke geriausiai veikia cirkas. Gal keletą principų iš jo ir pasiskolinome.
Žiūrovas spektaklį stebės iš vidinio SODAS 2123 kiemelio. Spektaklis vyks po atviru dangumi. Kiek šis, rudenį galbūt ne visiems patogus stebėjimo būdas, lems spektaklio veiksmą?
Mes dar nežinome, kiek gali lemti aktorių ir žiūrovo santykį, jeigu staiga prapliups lietus. Man teko stebėti žiūrovus Danijoje, kai vaidinome Elsinoro pilies kieme po atviru stogu. Ten personalas ir žiūrovai sekundžių tikslumu žino būsimus orus. Dar iki lietaus išsitraukia lietpalčius, termosus su arbata, ir žiūri spektaklį toliau.
Spektaklis „Emigrantai“ bus rodomas spalio 5-7 dienomis, 19:00 SODAS 2123 kiemelyje. Spektaklio metu veiks kultūros komplekso SODAS 2123 baras, kuriame žiūrovai galės įsigyti gėrimų. Festivalio organizatoriai primena: spektaklis vyks po atviru dangumi, todėl ragina pasiimti šiltesnius rūbus.
Parengė Ugnė Kačkauskaitė
Vilniaus tarptautinį teatro festivalį „Sirenos“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.
Organizatorius: VšĮ „Vilniaus festivaliai“