Oliverio Frljićiaus kūrybinės dirbtuvės „Sirenose“ 2020

2020-07-24

Režisierius, aktorius, teatro teoretikas Oliveris Frljićius save linkęs pristatyti kroatų teatro režisieriumi. Gimęs Bosnijoje ir Hercegovinoje, būdamas 16 metų, atvyko į Kroatiją, turėdamas pabėgėlio statusą. Nors daugiausiai spektaklių yra pastatęs Slovėnijos, Bosnijos ir Hercegovinos bei Kroatijos teatro scenose, pastaruoju metu režisierius daugiausiai kuria Vokietijoje.

Svarbiu įkvėpimo šaltiniu nurodydamas Aeschilo „Persus“, Frljićius savo kūryboje naudoja supriešintos atminties konceptą, pateikdamas tas istorijos dalis, kurių oficialiuose pasakojimuose neišgirsime. Tuo pačiu savo spektakliuose režisierius suteikia balsus tiems, kurie dažnai nematomi arba nepakankamai atstovaujami visuomenėje. Jo darbai buvusiose Jugoslavijos šalyse dažnai susiję su pražūtingais karo padariniais, pasiaukojimu, visuomenės anomalijomis. Jaunystėje studijuotos ne tik režisūros, tačiau ir filosofijos bei religijos studijų kryptys atsispindi Frljićiaus kūryboje, kurioje dažnai reflektuojamos nacionalizmo, radikalių pažiūrų temos. Pavyzdžiui, spektaklis „Aš nekenčiu tiesos“ („Mrzim istinu“, 2011) pastatytas analizuojant, kaip šios temos darė įtaką paties režisieriaus šeimai.

Vadinamas teatro provokatoriumi, dažnai scenoje keldamas nepatogius klausimus, režisierius savo kūrybiniame kelyje buvo susidūręs ir su visuomenės pasipriešinimu: 2013 m. Krokuvos Senajame teatre buvo atšauktas Frljićiaus spektaklis „Ne-dieviška komedija“, nagrinėjantis lenkų antisemitizmą. Tačiau net ir neišvydęs dienos šviesos, spektaklis tapo šalies kritikų minimu metų teatro įvykiu.

2014-2016 m. Frljićius vadovavo Nacionaliniam Kroatijos teatrui. 2019-2020 metų sezoną Austrijos nacionaliniame teatre Burgtheater, kartu su šiuolaikiniu kroatų filosofu bei politiniu aktyvistu Srećko Horvat, režisierius kuravo programą „Europa maschine“. Šiuo metu Frljićius yra Schauspiel Stuttgart teatro inicijuoto tarptautinio projekto „European Ensemble“ meno vadovas bei Gorkio teatro Berlyne režisierius ir patariamosios meno tarybos narys.  Frljićiaus darbai pristatyti įvairiuose tarptautiniuose festivaliuose bei teatruose: „Wiener Festwochen“ (Vienoje), „Kunstenfestivaldesarts“ (Briuselyje), „Dialog“ (Vroclave), „Festival TransAmériques“ (Montrealyje), „Neue Stücke aus Europa“ (Vysbadene), „Bitef“ (Belgrade), „La MaMa“ (Niujorke).

Lietuvos publika turėjo galimybę išvysti režisieriaus Oliverio Frljićiaus kūrybą tik kartą: 2012 m. Menų spaustuvėje parodytas Slovėnijos jaunimo teatro spektaklis „Tebus prakeiktas Tėvynės išdavikas!“. Šiemet „Sirenų“ tarptautinę programą planuota atidaryti su režisieriaus spektakliu „Mūsų smurtas ir jūsų smurtas“. Tačiau pandemijos laikotarpiui pakoregavus festivalio planus, šių metų „Sirenų“ festivalyje Frljićius dalyvaus dalindamasis profesine patirtimi ir vesdamas kūrybines dirbtuves teatro profesionalams ir žiūrovams.

 

 

Bilietai