Į tylos fenomeną įvairiomis formomis pažvelgti kviečia „Sirenų klubo“ renginiai

2021-09-08

Dainiaus Putino fotografija

 

„Nepapasakotos istorijos išnyksta“ – skelbia šių metų Vilniaus tarptautinis teatro festivalis „Sirenos“, siekiantis atskleisti pandeminės tylos apgaubtas teatro istorijas. „Šis festivalis – bandymas išgelbėti istorijas, kurios dar nenuskendo užmarštyje. Kokias istorijas atnešė pastarieji dveji metai? Kokias išstūmė iš mūsų regos lauko? Apie ką kalbėti dabar reikia, būtina, nesvarbu?“ – sako festivalio meno vadovė Kristina Savickienė.

 

Kaip ir kasmet, tuos, kuriems norisi patirčių esančių ne tik teatre, bet ir už jo ribų, „Sirenos“ kviečia į „Sirenų klubo“ programos renginius. Šiuose netradicinėse erdvėse vykstančiuose renginiuose žiūrovai galės išmėginti kūrybiškus pasivaikščiojimus, savotišku ritualu tapusią tyliąją diskoteką (silent disco), pamatyti dviejų spektaklių eskizus bei pasinerti į muzikinį performansą. „Sirenų klubo“ meninės programos sudarytoja, kompozitorė Agnė Matulevičiūtė sako „kaip ir anksčiau, šiemet „Sirenų“ klubas vėl virs vieta autsaideriams, tarpdisciplininiams konceptualiems eksperimentams, vienaip ar kitaip peržengiantiems teatro ribas“.

 

Šių metų Vilniaus tarptautiniame teatro festivalyje „Sirenos“ antrą kartą bus pristatytas alternatyvus audiogidas. Audioteatro „Bilietų nėra“ sukurtą pasivaikščiojimą „Neišgirsta Vileika“ sudaro aštuonios stotelės, išsidėsčiusios Naujosios Vilnios rajone.

 

Atsispirdami nuo šių metų „Sirenų“ festivalio šūkio „Nepapasakotos istorijos išnyksta“, audioturo kūrėjai atsigręžia į daugiakultūrę Naujosios Vilnios erdvę, kurios prasta reputacija rajono vietas ir gyventojus  neretai padaro nepastebimais ar net nematomais. Alternatyvus audiogidas „Neišgirsta Vileika“ – tai pažintis su Naująja Vilnia jos gyventojų akimis. Jie padės atrasti paslaptingas, žavingas, nepažintas, vietinių pamėgtas vietas, užčiuopti slypinčius praeities ženklus, o per rajoną kuriančių žmonių gyvenimo istorijas leis pažinti labai asmenišką Naująją Vilnią. Audiogidas Naujojoje Vilnioje startuos festivalio atidarymo dieną – rugsėjo 15. Šis gidas bus prieinamas festivalio metu ir jam pasibaigus. Audiogido kūrybinė komanda: Vita Ličytė, Agnė Matulevičiūtė, Justas Levickas, Rasa Kregždaitė.

 

Rugsėjo 23 d. 19 val. Menų spaustuvėje įvyks „Sirenų“ festivalio atidarymo renginys – muzikinis performansas, tyrinėjantis tylos fenomeną – „Sonic Fiction“. Kūrinyje septyni ,,Synaesthesis“ ansamblio muzikantai nagrinėja šiuolaikinės muzikos atlikėjų veiklos lauką, kuris plečiamas sutrikdant įprastą raišką muzikos instrumentais, kuomet juos eliminavus iš scenos, dėmesys nukreipiamas į alternatyvias išraiškos priemones. Specialiai šiam audiovizualiniam performansui tylos tema parašytos keturios kūrinių premjeros (autoriai Gintaras Sodeika, Artūras Bumšteinas, Rita Mačiliūnaitė, Agnė Matulevičiūtė), kurių muzikinė dalis pirmiausia nusėdo garso įrašuose, o vėliau eksperimentinio proceso metu įgavo unikalų sceninį formatą. Tai jiems įgyvendinti padeda specialiai suburta teatro profesionalų komanda (režisierė Kristina Werner, choreografė Greta Grinevičiūtė, šviesų dailininkas Julius Kuršis, garso įrašų režisierius Arūnas Zujus). Šis projektas yra ne tik muzikos, teatro, performatyvaus meno laukus tyrinėjantis tarpsritinis eksperimentas, tačiau jo kontekstas apima ir ypač platų filosofinį muzikos, teatro bei performanso tyrimų lauką.

 

„Sirenų klube“ šiemet pristatomas ir inovatyvus pasivaikščiojimų formatas. Trijų kompozitorių ir garso menininkų (Dominyko Digimo, Edvino Kopcevo, Vitalijaus Červiakovo) specialiai „Sirenų“ festivaliui sukurti garsiniai pasivaikščiojimai (soundwalks) skatina nutilti, o tyloje išgirsti bei patyrinėti kasdienį mus supantį garsovaizdį visiškai kitaip. Rugsėjo 18 ir 20 d. 19:30 val. Lazdynų Pelėdos skvere Dominyko Digimo pasivaikščiojimai kvies interaktyviai patirti garsines erdves. Rugsėjo 26 d. 11 ir 14 val. Edvinas Kopcevas lauks „Draugystės“ autobusų stotelėje ir pakvies įsiklausyti į mažai pažįstamą Naujosios Vilnios rajoną, iš kurio autorius ir kilęs. O spalio 2 ir 7 dienomis Vitalijaus Červiakovo pasivaikščiojimas „Tylėjimai“ virs tam tikra meditacijos forma, nes ėjimas tyloje pasirinkta kryptimi truks nuo saulėtekio iki saulėlydžio. Renginiai nemokami, tačiau išankstinė registracija būtina.

 

„Sirenų klubo“ programą tęs spalio 1 d., 19 ir 21 val., kultūros komplekse SODAS 2123 įvyksiantis performansas, tiriantis moters perspektyvą scenos ir vizualiojo meno lauke – „Žiūrėdama viena į kitą“. Remdamiesi savo patirtimis ir fotografės bei dailininkės Veronikos Šleivytės gyvenimu ir kūryba, ieškoma būdo kalbėti apie gyvenimą kaip meno kūrinį ir nesibaigiantį savęs įteisinimo procesą. Performanso režisierė Eglė Švedkauskaitė, atlikėjos -Eglė Gabrėnaitė, Elžbieta Latėnaitė, Justina Mykolaitytė.

 

Spalio 1 d. vakare vyks tradiciniai tylieji šokiai (Silent Disco), kurie šiemet nusikels į Lukiškių kalėjimą. Tris valandas vyksiančiam renginiui prireiks tik ausinių ir atitinkamo nusiteikimo. Renginio pradžia – 22 val.

 

Vėlesnį spalio 5 d. vakarą (22 val.) Vilniaus Mažojo teatro rūsyje – itin intymioje kamerinėje aplinkoje žiūrovams visiškai naujai atsiskleis klasikinė Williamo Shakespeare‘o komedija „Kaip jums patinka“. Kartu su charizmatiškų aktorių komanda jauna režisierė Uršulė Bartoševičiūtė, viena ryškiausių feministinės krypties atstovių Lietuvos teatre, pristatydama „Kaip jums patinka“ ištrauką, tyrinėja meilės, kūniškumo ir seksualumo temas, kurios rūpėjo ir Renesanso epochos kūrėjui. Eskize pasirodys aktoriai Arvydas Dapšys, Indrė Patkauskaitė, Milda Noreikaitė, Agnė Šataitė, Karolis Kasperavičius, Edmundas Mikulskis.

 

Vilniaus tarptautinis teatro festivalis „Sirenos“ įvyks rugsėjo 15 – spalio 7 dienomis. „Sirenų klubo“ renginiai nemokami, tačiau į juos reikalinga registracija. Registruotis galima internetinėje svetainėje www.sirenos.lt. Bilietus į tarptautinės ir lietuviškos programos renginius galima įsigyti Tiketa ir Teatrai.lt bilietų platinimo platformose.

 

Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Festivalį remia Vilniaus miesto savivaldybė. Organizatorius: „Vilniaus festivaliai“.

Festivalio mecenatas: Yukon Advanced Optics Worldwide.

Bilietai