fbpx

Atviras kvietimas. Roko Vevaro ir Tanya Beyeler seminarai

2024-09-05

 

Scenos menų profesionalai kviečiami registruotis į „Sirenų“ Klubo organizuojamus nemokamus seminarus. 

Rugsėjo 25-26 d. Įvadas į šiuolaikinę scenos menų kritiką

Slovėnų teatrologo, šokio istoriko ir kuratoriaus Roko Vevaro seminare „Įvadas į šiuolaikinę scenos menų kritiką“ daugiausia dėmesio bus skiriama bendrosioms šiuolaikinės scenos meno kritikos problemoms.

Atrinkti paradigminiai atvejai iš šiuolaikinio teatro ir šokio istorijos pasiūlys būdus suvokti tas scenos menų formas, kuriose interpretacija nėra naudojama kaip vyraujanti (šiuolaikinė) kūrybinė procedūra. Tai leis suprasti problemas, susijusias su įvairiais šiuolaikinio (scenos) meno estetiniais aspektais, jų suvokimu ir vertinimu.

Seminaras nemokys kritikų, kaip rašyti, o atvers kai kurias žanrų, vidinių stilių, požiūrių ir analitinių priemonių galimybes tyrinėjant labai skirtingas menines strategijas ir taktikas, kompozicijas ir konstrukcijas, veiksmo ir reprezentaciją keičiančio buvimo scenoje būdus, kuriuos šiandien matome scenose ir aikštelėse. Remdamasis pasirinktų atvejų vaizdo medžiaga ir terminų sistemomis, šiame seminare Rokas Vevaras išryškins tam tikrus šiuolaikinės scenos menų kritikos aspektus, kuriuos jis laiko naudingais. 

Seminare yra laukiami pradedantieji, taip pat kritikai, ir scenos meno profesionalai, bei tie, kurie tiesiog mėgsta mąstyti, svarstyti ir diskutuoti apie scenos menus (ir kritiką). Jis atviras tiems, kurie tiki, kad scenos menai yra viešas reikalas, ir kritiškai rašydami patvirtina savo begalinę meilę šiems menams.

Seminaras vyks rugsėjo 25-26 d. Menų spaustuvėje (Šiltadaržio g. 6, Vilnius). I sesija: rugsėjo 25 d. 10-13 val, II sesija: rugsėjo 25 d. 14:30-17:30 val., III sesija: rugsėjo 26 d. 10:00-13 val. Registruodamiesi į seminarą dalyviai patvirtinta, kad turės galimybę dalyvauti visose seminaro sesijose.

Seminaras yra nemokamas, jis vyks anglų kalba. Vietų skaičius ribotas. 

Registracijos anketa: ČIA. Registracija vykdoma iki rugsėjo 15 d. (imtinai)

Seminaras organizuojamas drauge su Scenos meno kritikų asociacija.

Apie lektorių. Rokas Vevaras (g. 1973) yra teatrologas, šokio istorikas ir kuratorius iš Liublianos (Slovėnija). Jis yra Slovėnijos laikinojo šokio archyvo įkūrėjas, Nomadų šokio akademijos (Slovėnija) narys, tarptautinio šiuolaikinio šokio festivalio „CoFestival“ kuratorius ir neinstitucinio šokio scenos Liublianoje propaguotojas. Jo parašytų teatro ir šokio spektaklių recenzijų ir straipsnių rinktinė buvo paskelbta leidinyje „Deadline“ 2011 m., o 2018 m. pasirodė jo redaguota knyga „Diena, naktis + žmogus = ritmas: šiuolaikinės slovėnų žurnalistikos antologija 1918–1960 m.“, kuriai jis atrinko medžiagą ir parašė lydimuosius tekstus. 2020 m. Vevaras išleido monografiją „Ksenija, Xenija: Ksenijos Hribar Londono šokio metai 1960–1978 m.“ 2020 m. jis buvo parodų „Autografija, paslaptingumas, maištas: Božidaro Dolenco fotografija“ ir „SUPRASK! PASIPRIEŠINK! REAGUOK! Performansas ir politika XX a. paskutiniame dešimtmetyje post-Jugoslavijos kontekste“ Metelkovos šiuolaikinio meno muziejuje bendrakuratorius. Jis dėstė Teatro, radijo, kino ir televizijos akademijoje bei Šokio akademijoje Liublianoje, taip pat buvo kviestinis dėstytojas Antono Brucknerio universitete (Anton Bruckner Privatuniversität) Lince (Austrija). Jis yra aktyvus Slovėnijos teatro kritikų ir tyrinėtojų asociacijos bei Slovėnijos šiuolaikinio šokio asociacijos (CDAS) valdybų narys. 2019 m. jam įteiktas Ksenijos Hribar apdovanojimas, o 2020 m. – Vladimiro Kralj apdovanojimas už nuopelnus teatro kritikos ir teatrologijos srityje 2018–2019 m.

 

Spalio 6 d. „Nematomos geografijos (Kaip aktyvuoti fikcijas)“

Šių metų „Sirenų“ dėmesio centre – Europos žiūrovus sužavėjęs kūrybinis duetas „El Conde de Torrefiel“. Tarptautinėje programoje bus pristatomas spektaklis „Vidinis pasaulis“,  „Sirenų“ Klube įvyks  spektaklio „La Plaza“ vaizdo įrašo peržiūros. Pažintį su šiuo išskirtiniu kolektyvu kviečiame pratęsti jo narės, dramaturgės Tanya Beyeler seminare „Nematomos geografijos (Kaip aktyvuoti fikcijas)“.

Stebėdami ištraukas iš trijų „El Conde de Torrefiel“ pasirodymų („Aikštė / La Plaza“, „Ultrafikcija nr. 1“, „Vidinis paveikslas“), tyrinėsime, kaip nematerialūs elementai, tokie kaip tekstas ir garsas, tampa galingais fizinių erdvių scenoje generatoriais. Literatūra mus moko, kad žodžiai turi galią tiesiogiai veikti skaitytojo vaizduotę. Garsas ir muzika taip pat gali sužadinti vaizdus, kurių fizinis buvimas nėra būtinas. Jungiant tokius sceninius elementus kaip judesys, vaizdas, tekstas ir garsas, galima sukurti turtingą ir sudėtingą geografiją, sudarančią dvasinės erdvės materialumą, kurioje fikcija yra konstruojama per aktyvų dialogą tarp scenos kūrinio ir žiūrovo. 

Seminaras vyks spalio 6 d. (14-17 val.),  Menų spaustuvėje (Šiltadaržio g. 6, Vilnius). Jis skirtas scenos meno profesionalams ir kitų sričių menininkams.

Seminaras yra nemokamas, o dalyvių skaičius – ribotas, todėl prieš registruojantis prašome įsivertinti, ar turėsite galimybę dalyvauti visame seminare. Seminaro kalba – anglų.

Registracijos anketa: ČIA. Registracija vykdoma iki rugsėjo 22 d. (imtinai)

Apie lektorę. Iki dvidešimties metų gyvenusi Šveicarijoje, Tanya persikėlė į Ispaniją, kur įgijo dramos specialybės diplomą 2005 m. Iš pradžių dirbo aktore tekstiniame teatre, o vėliau, įgijusi patirties, perėjo prie šokio ir performanso. Barselonoje Tanya studijavo dramaturgiją ir humanitarinius mokslus. Nuo 2008 m. iki dabar ji priklauso šokių trupės „La Veronal“ kūrybinei komandai (režisierius ir choreografas Marcos Morau). 2010 m. Tanya pradėjo bendradarbiauti su Pablo Gisbertu ir įkūrė „El Conde de Torrefiel“ kolektyvą. Kaip dramaturgė ji dirbo su įvairiais šokio projektais Ispanijoje ir Šveicarijoje, bendradarbiavo su Marcosu Morau, Eugénie Rebetezu, Olatzu de Andrés ir „Big Bouncers“. 2021 m. Tanyai įteiktas Šveicarijos scenos menų apdovanojimas.

 

Bilietai