Sapnavau sapnavau

JAUNI BALSAI

Sapnavau sapnavau

AUDIO SPEKTAKLIS

Dialogas: dokumentiniai nuteistųjų iki gyvos galvos ir aukų artimųjų liudijimai

 

REŽISIERĖ: Kamilė Gudmonaitė
DRAMATURGĖ: Teklė Kavtaradze
KOMPOZITORIUS: Dominykas Digimas

 

PRODIUSERIS: Valstybinis jaunimo teatras

 

TRUKMĖ: 60 min.
PREMJERA: 2019 m.

 

KALBA: lietuvių su angliškais subtitrais
REKOMENDUOJAMAS AMŽIUS: nuo 14 m.

LAIKAS: Rugsėjo 26 d. 15:00
VIETA: Lukiškių kalėjimas (Lukiškių skg. 6)

,,Mūsų tikslas – tirti, ar yra įmanomas dialogas tarp visuomenės ir atstumtųjų. Ar mums įmanoma kalbėtis?” – sako viena ryškiausių jaunosios kartos režisierių Kamilė Gudmonaitė. Ji kartu su dramaturge Tekle Kavtaradze naują spektaklį sukūrė tyrinėdamos kalinių gyvenimus. Abi menininkės metus rezidavo Jaunimo teatre tam, kad pasirengtų įgyvendinti savo projektą. Jos lankėsi Lukiškių kalėjime ir susitikinėjo su nuteistaisiais iki gyvos galvos.

 

,,Iš pradžių norėjau tiesiog sukurti spektaklį, bendraudama su kaliniais. Tada neturėjau konkrečios idėjos. Prie kūrybinio proceso pakviečiau prisijungti Teklę Kavtaradzę, ir mes pradėjome gilintis, konkretizuoti, kas tose temose mums yra įdomu. Nusprendėme, kad mums įdomi kaltės ir kaltinimo tema. Pavyzdžiui, po #metoo judėjimo pastebiu, kaip visuomenė reaguoja ir iš karto teisia. Suprantu, kad tai lemia dialogo trūkumas, neįsigilinimas į konkrečias situacijas – tiesiog teisimas neturint jokių argumentų. Kaliniai yra sudėtingesnėje teisiamųjų situacijoje. Jie – atstumtieji, visiškai nurašyti žmonės. O kiti tiesiog nori pamiršti, kad apskritai egzistuoja. Mums įdomu, koks yra kaltinamųjų santykis su jiems mestais kaltinimais ir koks yra jų pačių santykis su padarytu nusikaltimu. Kaip jie jaučia, išgyvena kaltę? Ir kas apskritai jiems yra kaltė? Ar mes galime kalbėtis?”

Kamilė Gudmonaitė

 

,,Bendraudama su kaliniais, stengiuosi suprasti, kas jiems yra išgyvenimo būdas, kur jie atranda prasmę, kad galėtų ištverti. Žmogus padarė nusikaltimą, jis uždarytas, baudžiamas. Bet ką ta bausmė reiškia? Atrodo, kad viduje turime patys peržengti tą slenkstį. O tai yra labai sunku. Bet jei žmogus padarė nusikaltimą, ar tai reiškia, kad jis tiesiog iš prigimties yra blogas? Ką galime ir norime padaryti vardan to, kad kiekvienas iš jų galėtų taisytis? Ar turime savyje vilties ir tikėjimo, kad nuteistasis gali pasitaisyti ir kad apskritai verta ką nors daryti siekiant, kad jis pasikeistų? Akivaizdu, kad, jeigu jie turėtų galimybę bendrauti, turėtų žmogišką ryšį, jų kalėjimo ir likusio gyvenimo kokybė taptų kitokia. O kartu keistųsi ir mūsų suvokimas apie nuteistuosius. Paprasčiausia žmogiško santykio galimybė galėtų padaryti didžiulius dalykus.”

Teklė Kavtaradze

 

KAMILĖ GUDMONAITĖ
Teatro režisierė, muzikinio dueto „Kamanių šilelis“ vokalistė ir dainų autorė. 2016 m. baigė teatro režisūrą Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (vadovas Gintaras Varnas), vėliau ir režisūros magistrantūrą. Teatro scenoje debiutavo su spektakliu „Sapnas“, kuris buvo apdovanotas Spoleto mieste (Italija) rengiamo festivalio-konkurso „Jaunasis Europos teatras“ pirmuoju prizu. Tame pačiame festivalyje buvo įvertintas ir spektaklis „Dievas yra DJ“. Spektaklis taip pat apdovanotas festivalio „Encounter“ (Brno, Čekija) prizu už geriausią režisūrą ir publikos simpatijų apdovanojimu. Su spektakliais „Keturi“ ir „Trans trans trance“ apkeliavo tarptautinius teatro festivalius Romoje, Milane, Berlyne, Londone, Dresdene.

VALSTYBINIS JAUNIMO TEATRAS
Valstybinis jaunimo teatrasĮkurtas 1965 m. Vilniuje, o 1982 m. perkeltas į naujas patalpas, kuriose yra įsikūręs iki šiol. Teatro vardą pasaulyje išgarsino režisierius Eimuntas Nekrošius, sukūręs čia savo pirmuosius legendinius spektaklius, teatrui tuo metu vadovaujant jo pirmajai mokytojai režisierei Daliai Tamulevičiūtei. 2016 m. naujuoju teatro vadovu tapus teatrologui Audroniui Liugai, prasidėjo naujasis jo kūrybinis etapas su nauja menine programa. Teatre yra kūrę tokie Lietuvos ir užsienio režisieriai kaip  Eimuntas Nekrošius, Gintaras Varnas, Kirsten Dehlholm, Arpadas Schillingas, Yana Ross, Kristianas Smedsas, Ericas Lacascade’as, and Krystianas Lupa, taip pat kylantys jauni lietuvių teatro kūrėjai.

Bilietai