© Laura Vansevičienė

JAUNI BALSAI

Fikcijos

Pagal Jorge Luis Borges knygas „Smėlio knyga“ ir „Fikcijos“

REŽISIERIUS, SCENOGRAFAS, INSCENIZACIJOS AUTORIUS: Adomas Juška
REŽISIERIAUS ASISTENTAS: Lukas Petrauskas
VAIDINA: Andrius Bialobžeskis, Aleksas Kazanavičius, Arūnas Sakalauskas, Augustė Šimulynaitė, Motiejus Ivanauskas

 

PRODIUSERIS: Valstybinis jaunimo teatras
KOPRODIUSERIS: Lietuvos muzikos ir teatro akademija

 

TRUKMĖ: 1 val. 40 min.
PREMJERA: 2019 m.

 

KALBA: lietuvių su angliškais titrais
REKOMENDUOJAMAS AMŽIUS: nuo 14 m.

LAIKAS: Rugsėjo 27 d. 16:30

VIETA: Valstybinis jaunimo teatras, Salė 99 (Arklių g. 5)

Šį sezoną Adomas Juška žiūrovams pristatė naują savo darbą ,,Fikcijos”, paremtą Jorge Luis Borgeso apsakymais. Jaunasis režisierius konstruoja savitą rašytojo kelionę per gyvenimą, nuo pirmųjų kūrybinio įkvėpimo akimirkų ir senatvės refleksijų apie nueitą kelią. Mažame scenos kvadrate, kaip tuščiame lape, tikrovė persipina su sapnais, iš kurių gimsta fikcijos – nuolatinis kuriančio žmogaus palydovas.

 

„Tai – ne biografinis spektaklis apie Borgesą, nors jo gyvenimo momentų kažkokia dalis neišvengiamai bus, mat Borgesas patį save kaip veikėją neretai įtraukdavo į apsakymus. Dauguma spektaklio veikėjų yra rašytojai. Man svarbios asociacijos. Magiškojo realizmo paieškos. Teksto spektaklyje labai mažai. Veiksmas gimė dirbant su aktoriais. Per repeticijas išsigrynino nauja žmogaus gyvenimo istorija. Manau, kad kuriama ne vien dėl to, kad kažkas ateis ir pastebės, o dėl dvasingesnių dalykų. Tai net nebūtinai susiję su religija, tačiau tikrai susiję su siela. Man norisi, kad šis spektaklis savo siurrealumu pakeltų žiūrovą kažkur aukščiau, virš realybės, virš įprasto konteksto.“

Adomas Juška

„Žaviausia tai, kad Juška neduoda nei atsakymų, nei argumentų, kodėl vyksta tai, kas vyksta. <…> Gebėjimas nesiteisinti sustiprina režisūrinę kalbą, nutolina nuo modernios raiškos ir artina prie postprocesų. Nors Adomas dar tik IV kurse, spektaklyje nėra nieko studentiško, – jo vaizduotės scena su auksiniais kurtais ir iš dangaus tekančia upe gal dar per gražiai iššukuota, pernelyg poetizuota ir tauri, tačiau iš tolo matyti, kad brandi, gracinga ir išskirtinė.“

Teatro kritikė Dovilė Zavedskaitė, Menų faktūra

 

Adomas Juška

Jaunosios kartos režisierius Adomas Juška, Eimunto Nekrošiaus mokinys, 2018 m. dar būdamas III studijų kurse ryškiai debiutavo Valstybiniame jaunimo teatre su spektakliu „Šveikas“ pagal Jaroslovo Hašeko knygą „Šauniojo kareivio Šveiko nuotykiai“. Nors jaunas kūrėjas dar tik neseniai pradėjo režisieriaus kelią, jo braižas, minties gelmė, taip pat savitos teatro kalbos paieškos, kaip ir savotiška mokytojo darbų tąsa yra daug žadantys.

Valstybinis jaunimo teatras

Valstybinis jaunimo teatras įkurtas 1965 m. Vilniuje, o 1982 m. perkeltas į naujas patalpas, kuriose yra įsikūręs iki šiol. Teatro vardą pasaulyje išgarsino režisierius Eimuntas Nekrošius, sukūręs čia savo pirmuosius legendinius spektaklius, teatrui tuo metu vadovaujant jo pirmajai mokytojai režisierei Daliai Tamulevičiūtei. 2016 m. naujuoju teatro vadovu tapus teatrologui Audroniui Liugai, prasidėjo naujasis jo kūrybinis etapas su nauja menine programa. Teatre yra kūrę tokie Lietuvos ir užsienio režisieriai kaip  Eimuntas Nekrošius, Gintaras Varnas, Kirsten Dehlholm, Arpadas Schillingas, Yana Ross, Kristianas Smedsas, Ericas Lacascade’as, and Krystianas Lupa, taip pat kylantys jauni lietuvių teatro kūrėjai.

Bilietai