Būk atsargi: moters padėtis skirtingose visuomenėse

Diskusija su NANOOK

DISKUSIJOS DALYVĖS

Yana Ross – teatro režisierė

Doc. dr. Runa Chakraborty Paunksnis – KTU tyrėja, Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto Lyčių studijų dėstytoja

Eglė Murauskaitė – ICONS projekto vyr. mokslininkė prie Merilando universiteto (JAV), atsakinga už krizių simuliacijų kūrimą ir įgyvendinimą Europoje

 

MODERATORĖ: Ieva Balsiūnaitė – žurnalistė, Sciences Po universiteto žmogaus teisių magistrė

 

DISKUSIJOS KALBA: anglų

LAIKAS: rugsėjo 29 d. 16:00
VIETA: SIRENŲ klubas: Kablys + Kultūra (Kauno g. 5)

Diskusija bus įrašoma ir publikuojama Nanook tinklalaidėje ,,Nyla”: http://nanook.lt/podcast/

Festivalyje rodomas indų aktorės ir režisierės Mallikos Tanejos monospektaklis „Būk atsargi”, kalbantis apie kultūrinius stereotipus lyties pagrindu. Spektaklyje kalbama apie prievartavimų „epidemiją“ Indijoje ir tai, kiek seksualinį smurtą gali provokuoti apranga. Daug dėmesio skiriama visuomenei, kurioje vyrauja patriarchalinė sankloda, tačiau spektaklio idėja ne mažiau aktuali ir tokioms visuomenėms, kurios patriarchalinėmis savęs nelaiko.

Ką šiais laikais reiškia būti moterimi? Kaip moterys jaučiasi skirtingose visuomenėse? Ar gebame tapatintis su skirtingų visuomenių kultūrinėmis tradicijomis? Kaip šios tradicijos nulemia moterų padėtį? Kokius bendrus taškus, universaliai sujungiančius moterų padėtį, galime iškelti? Kaip apranga, išorinė išvaizda paveikia moters gyvenimą? Kokie kultūriniai stereotipai vyrauja mūsų visuomenėje ir kaip jie nulemia moterų elgesį bei savęs suvokimą. Kokias lyčių stereotipų apraiškas galime matyti šių dienų kino, teatro kūriniuose? 

 

DISKUSIJOS DALYVĖS

Yana Ross – teatro režisierė. Baigė Yale’io universiteto dramos mokyklą, yra šio universiteto doktorantė. Dėstė teatro disciplinas, dirbo ir režisavo Niujorke ir Berlyne. Sukūrė eksperimentinių filmų, režisavo TV laidų programoms HBO, „Paris‑Première“, „E! Entertainment“. Pastatė spektaklių JAV, Japonijoje, P. Korėjoje, Vokietijoje, Rusijoje. Lietuvoje Yana Ross yra pirmoji moteris, už režisūrą apdovanota Auksiniu scenos kryžiumi. Vilniaus teatruose galima pamatyti ne vieną jos spektaklį: „Trys seserys“, Mūsų klasė“, Lietuvos nacionaliniame dramos teatre, „Vienos miško pasakos“ Valstybiniame jaunimo teatre. Pastaruosius penkerius metus ji dirbo Skandinavijos ir Lenkijos teatruose, nuo šio rudens Yana Ross, kaip kviestinė reziduojanti menininkė trejus metus dirbs Ciuricho miesto teatre.

Doc. dr. Runa Chakraborty Paunksnis – KTU tyrėja, Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto Lyčių studijų dėstytoja. Pagrindinės Runos Chakraborty Paunksnis tyrimo sritys yra lyties ir tapatybės politika, medijų studijos ir postkolonijinė literatūra. Runa taip pat yra rašytoja ir vertėja: jos eilėraščiai buvo išspausdinti keliuose bengalų žurnaluose, ji yra išvertusi apsakymų iš bengalų į anglų kalbą. Runa taip pat nagrinėja Indijos kiną, literatūrą ir tai, kokius lyčių stereotipus šios medijos reprezentuoja. Runa yra dėsčiusi Indijos ir Butano aukštosiose mokyklose.

Eglė Murauskaitė – ICONS projekto vyr. mokslininkė prie Merilando universiteto (JAV), atsakinga už krizių simuliacijų kūrimą ir įgyvendinimą Europoje. Eglė daugiau nei 9 metus dirba su tarptautinio saugumo ir nekonvencinių grėsmių klausimais – nuo hibridinių ir pilkosios zonos konfliktų iki branduolinių ginklų platinimo. Eglė taip pat yra nereziduojanti vyr. mokslininkė Vilniaus Politikos Analizės Institute (VPAI), kur dirba su studija apie užsienio kovotojus Ukrainoje. Ji yra kasmėnesinės tinklalaidės “NYLA Update” bendraautorė, aptarianti ilgalaikias geopolitines tendencijas ir iššūkius; ji taip reguliariai komentuoja saugumo ir JAV aktualijas Lietuvos žiniasklaidoje. Po saugumo studijų magistro laipsnį Paryžiaus Science Po universitete, jos plati tarptautinė patirtis apima darbą ir studijas Olandijoje, Egipte, Australijoje, JAV ir kitose šalyse.

Bilietai